top of page
Plavecká škola.jpg

Plavecká škola STARS

Plavecká škola zabezpečuje výuku plavání primárně pro první stupeň základních škol v Třinci a okolí. Základní plavecký výcvik je v současnosti povinný, nejčastěji jej absolvují žáci druhého a třetího ročníku. Plavecká škola provádí také přípravný výcvik pro mladší děti z prvních ročníků a mateřských škol a zdokonalovací výcvik pro starší žáky.

Plavecká výuka má v Třinci již téměř padesátiletou tradici a plavecká škola začala fungovat velice brzy po otevření krytého bazénu v sedmdesátých letech minulého století. Plavat se v ní učily již celé generace obyvatel nejen z Třince, ale také z bližšího i vzdálenějšího okolí.

V současnosti se plaveckého výcviku každý rok zúčastní téměř 2500 dětí ze všech třineckých základních škol včetně Oldřichovic, Karpentné, Nebor, Kanady a Osůvek a také škol z Vendryně, Ropice, Stříteže, Smilovic, Hnojníku, Komorní Lhotky a Třanovic.O výuku se stará tým 5 cvičitelů (včetně vedoucího cvičitele) a vedoucí plavecké školy. Všichni cvičitelé mají požadovanou kvalifikaci, v současnosti má dokonce většina vysokoškolské vzdělání v oboru.

Výcvik probíhá každý školní rok ve třech kurzech, v podzimním a jarním běhu žáci absolvují 15 šedesátiminutových lekcí, každý týden jednu. V zimě dojíždějí žáci ze vzdálenějších škol a plavou 10 týdnů, každý týden mají jednu devadesátiminutovou lekci, rozdělenou na dvě části. Znamená to, že každý žák, pokud absolvuje všechny lekce, plave celkem 900 minut každý rok a většina žáků v Třinci a okolí má po ukončení pátého ročníku základní školy za sebou 6 plaveckých kurzů (včetně jednoho v mateřské škole). Znamená to, že plavecká gramotnost je na vysoké úrovni a to je smyslem práce plavecké školy.

bottom of page